ZOOFARMAKOGNOZJA
Termin powstał z połączenia 3 greckich słów: „zoo”, „pharmaco” oraz „gnosy”, które znaczą odpowiednio: zwierzę, lekarstwo i wiedzieć.
Zoofarmakognozja jest nauką o wrodzonej zdolności zwierząt do samoleczenia dostępnymi w naturze (w otoczeniu) związkami leczniczymi.
ZOOFARMAKOGNOZJA STOSOWANA
Jest to metoda opracowana przez Caroline Ingraham polegająca na oferowaniu zwierzętom udomowionym związków leczniczych (metabolitów wtórnych) i obserwowanie ich reakcji.
Oferowanie polega na proponowaniu zwierzakowi różnych substancji i pozwoleniu na podjęcie własnej decyzji, którą substancję chce pobrać, w jaki sposób i w jakiej dawce.
Jest to metoda uzupełniająca, która ma poprawić komfort życia zwierzęcia oraz wspiera inne metody terapeutyczne.
Zoofarmakognozja stosowana NIGDY NIE STAWIA DIAGNOZY. Diagnozę stawia lekarz weterynarii !!!
Metoda opiera się na teorii modulacji sensorycznej, której założeniem jest, że zwierzęta posiadają wrodzoną zdolność do samoleczenia; a problemy wywołują sygnały zmieniające postrzeganie smaków i zapachów związków (smakują lepiej,
pachną przyjemniej) pomagających rozwiązać problem.
Na czym polega sesja zoofarmakognozji stosowanej?
Przed sesją prowadzę konsultację (telefoniczną lub on-line), w czasie której rozmawiamy o kondycji Psa, jego warunkach życia oraz oczekiwaniach Opiekuna, czyli badamy kontekst.
Sesję prowadzę w domu Opiekuna. Pomieszczenie powinno umożliwiać Psiakowi zachowanie dystansu i odejście od olejków. W pomieszczeniu musi być możliwość wymiany powietrza (otworzenia okien) i dostęp do wody. Na początku oferuję zioła
przygotowane na podstawie wywiadu, a następnie olejki eteryczne. Długość sesji jest różna, w zależności od potrzeb i kondycji Psa. Jeśli Psiak wybierze olejki, których potrzebuje – przygotowuję Opiekunowi olejki do samodzielnej pracy
(ok. 0,25 mililitra) i przeprowadzam instruktaż ich bezpiecznego wykorzystania. Po sesji wysyłam krótkie podsumowanie (e-mail).
W niektórych przypadkach będę potrzebować konsultacji/ współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi terapię psa (weterynarz, behawiorysta).
Zoofarmakognozja stosowana, tak jak i inne metody, wymaga regularnej pracy i zaangażowania Opiekuna.
O jej efektach przeczytasz więcej w zakładce „O mnie” oraz w opiniach dotychczasowych klientów.